Tijekom ožujka i travnja 2016. godine provedena su zaštitna arheološka istraživanja na Međunarodnog cestovnog graničnog prijelaza u Tovarniku. Investitor radova je bilo Ministarstvo financija Republike Hrvatske.
Arheološko nalazište nalazi se oko 2 km istočno od središta naselja Tovarnik i smješteno je između graničnog prijelaza Tovanik (Republika Hrvatska) i graničnog prijelaza Šid (Republika Srbija).
Zaštitna istraživanja obavljena su u dvije faze. U prva faza istražni su grobovi i arheološke formacije u cestovnom jarku IV i zona sjeverno i južno od cestovnog jarka IV te prostor sjeverne kolničke. U drugoj fazi istražen je prostor ispod stare sjeverne kolničke trake i pomoćne trake.
U prostornoj dispoziciji arheološke formacije se pojavljuju na cijeloj dužini. Najgušća koncentracija evidentirana je južno od državne ceste D 46 s tendencijom opadanja brojnosti prema zapadu i sjeverozapadu. Arheološkim istraživanjima evidentirano je 3 kulturna horizonta, od kojih su dva arheološkog karaktera. Najstariji horizont čine antički objekti na koje su nasjele kasnosrednjovjekovne formacije. Treći horizont čine recentne intervencije koje su oštetile ili uništile arheološke objekte.
Objekti antičkog horizonta pojavljuju se na cijeloj istražnoj zoni lokaliteta. Njihova disperzija nije ujednačena, dok je međusobni razmak relativno velik. Objekte na osnovu karaktera možemo podijeliti na otpadne jame unutar čijih zapuna su pronađeni ukopi životinja prvenstveno konja, te bunare s većom količinom pokretnog arheološkog materijala, prvenstveno građevinskog.
Formacije datirane u kasni srednji vijek rasprostiru se na cijelom lokalitetu. Većina ih je detektirana na istočnom dijelu gdje je uočeno i preklapanje pojedinih objekata posebice u jugo-istočnom kutu. Broj formacija opada kako se ide prema zapadu. Po svojoj primarnoj funkciji možemo ih podijeliti na jame, kanale, peći i grobove. Prve tri kategorije predstavljaju sporadične pojave, dok grobovi čine dominantnu skupinu. Prilikom arheoloških istraživanja evidentirano je 112 groba. Unutar depozita grobova osim kostura evidentirana je i manja količina pokretnog arheološkog materijala, prije svega ulomaka keramike, životinjskih kostiju te građevinskog materijala koje su sekundarno dospjeli unutar zapune groba prilikom njegovog zatrpavanja. Među grobnim nalazima pronađena je manja količina predmeta. Po brojnosti dominiraju predmeti izrađeni od metala prvenstveno bronce (ukosnice, gumbi), dok su u manjoj mjeri zastupljeni predmeti od srebra ili s tragom posrebrenja.
18 studenoga, 2017
Arheologija, Nova arheološka istraživanja